Coşkun Külür

Prof.Dr. Coşkun KÜLÜR (1933-21.05.2009)  İ.T.Ü. İşletme Fakültesi öğretim üyesidir. Derneğimize 1948 de üye olmuştur.İstanbul ve Türkiye satranç birinciliklerine katılmıştır.1964 Tel Aviv Olimpiyadı`nda, Zwaig (Norveç) galibiyeti Olimpiyattan seçme165 oyun içine dahil edilerek özel bir kitapta yayınlanmıştır. 1966 Havana,1968 Lugano, 1972 Üsküp Satranç Olimpiyatlarında Ülkemizi temsil etmiştir. İSD nin çeşitli kurullarında görev almıştır. 

Coşkun Külür, Pazartesi günleri hariç hergün Derneğe gelirdi. Her zaman şık giyerdi. Kravat, beyaz gömlek, takım elbise, fötr şapka..

Dernekte  önce satranççılarla sohbet, oyun analizi,  yıldırım oynayanları izler ya da oynardı.
Briçe de meraklıydı. Briççiler; Müh. Yüksel Akıncı, Müh. Vedat Koçak, Prof.Dr. Uluğ Nutku, Müh. Vedat Çelebi, Müh. Güngör Pars, Av. Metin Kumbasar, Dr. Sami Büyükgökçesu ile iddialı briç oyunları oynarlardı. "40 yılı" geçen arkadaşlıklar..
Bazen aralarında tartışmalarda çıkardı ama O her zaman çok kibardı, zor durumlarda bile ince espiriler yapardı. 
- "Burdan oraya sessizlik geliyormu ?! " gürültülü analiz yapan satranççılara seslenişiydi. 
Birgün briç oynuyorlardı: Coşkun beye kadar herkes pas dedi. Coşkun bey "3 sanzatu" ile oyunu açtı. Tekrar Coşkun beye kadar gene pas dediler. Coşkun bey' de pas dedi ve kağıtları attı. Ertesi gün aynı pozisiyonda gene "3 sanzatu" ile oyun açtı herkez O'na baktı. Coşkun bey, " Bunlardan da birşey saklanmıyor" diyerek kağıtları attı.  Başka birgün "3 sanzatu" ile oyunu  açtı ve oyunu yaptı.
Süer satranç dergisinde, yabancı satranç yayınları ile ilgili " Kitaplar ve Dergiler " bölümünü yazmıştır. 
  

 

Visit fbetting.co.uk Betfair Review